Посольство України в Республіці Індія

, Київ 14:43

Науково-технічне співробітництво між Україною та Індією

Перші українсько-індійські науково–технічні проекти започатковані з підписанням 27 березня 1992 р. міжурядової Угоди про співробітництво в галузі науки і техніки (діяла до 2006 р.). Згодом, у 1993 р. було укладено першу міжурядову Програму співробітництва у галузі науки та технологій на період 1993-1996 рр., Національна академія наук України започаткувала Комісію з питань науково-технічного співробітництва (НТС) з Індією.

Наразі українсько-індійське науково-технічне співробітництво здійснюється в рамках Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Індія про науково-технологічне співробітництво (укладено  10.12.2012 р., набула чинності 10.06.2014 р.), Угоди про наукове співробітництво між Національною академією наук України та Індійською національною академією наук (2003 р.), рамкової міжурядової Угоди про співробітництво у галузі використання космічного простору в мирних цілях (2005 р.), Угоди між Державною інспекцією ядерного регулювання України та Радою з регулювання атомної енергетики Індії (2012 р.) та інших.  

Важливу роль у розвитку відносин між двома країнами у науково-технічній сфері відіграє українсько-індійський Комітет з НТС, створений у 2000 році. Зокрема, під час його першого та другого засідань було затверджено Програму співпраці, а також конкретизовано та схвалено двосторонні проекти у пріоритетних галузях спільних досліджень. У подальшому портфель спільних проектів переглядався та оновлювався у ході 3-го, 4-го, 5-го та 6-го засідань Комітету з НТС.

На сьогодні двостороння взаємодія між нашими країнами, переважно, базується на Програмі співпраці на період 2015-2017 рр., яка передбачає реалізацію 9 проектів у сферах біотехнологій та біомедицини, інформаційних та комунікаційних технологій, нанотехнологій і нових матеріалів, енергетики та енергоресурсів, фізики високих енергій та астрофізики.

Досягнення українських дослідницьких і вищих освітніх закладів та конструкторських бюро, їх передових наукових дослідницьких розробок і сучасних технологій були представлені на виставці "Матеріалознавство і супутні питання» (Хайдерабад, березень 2003 р.) та під час Днів науки і технологій України в Індії (Нью-Делі, грудень 2004 р.).

У січні 2006 р. розпочала роботу Українсько-індійська лабораторія електронно-променевих технологій на базі Хайдерабадського міжнародного науково-дослідного центру порошкової металургії та нових матеріалів із залученням Міжнародного центру електронно-променевих технологій Інституту електрозварювання ім. Є.О. Патона.

У тому ж році Інститутом кібернетики ім.В.М.Глушкова НАН України встановлено зв`язки з Національним інформаційним центром Міністерства зв’язку та інформаційних технологій Індії, Академією медичних наук України підписано Програму співробітництва у галузі біотехнологій з Департаментом біотехнології Індії.