До уваги громадян України: деклараційна кампанія 2019
Опубліковано 28 лютого 2019 року о 08:53

ПАМЯТКА громадянам України – платникам податків про декларування доходів, отриманих у 2018 році

Обов’язок подання податкової декларації про майновий стан і доходи (далі - декларація) виникає у фізичної особи у випадках, передбачених Податковим кодексом України (далі - Кодекс). Зокрема п.п. 170.11.1 п. 170.11 ст.170 Кодексу визначено, якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку - отримувача, який зобов’язаний подати річну податкову декларацію.

Отриманий у 2018 році іноземний дохід оподатковується за ставкою податку на доходи фізичних осіб (далі - податок), визначеною п. 167.1 ст.167 Кодексу (18 відсотків). Крім того, такий дохід є об’єктом оподаткування військовим збором (далі - збір). Ставка збору становить 1,5 відсотків об’єкта оподаткування.

Згідно з п.п. 14.1.55 п. 14.1 ст.14 Кодексу дохід, отриманий з джерел за межами України, - це будь-який дохід, отриманий резидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності за межами митної території України, включаючи проценти, дивіденди, роялті та будь-які інші види пасивних доходів, спадщину, подарунки, виграші, призи, доходи від виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими та трудовими договорами, від надання резидентам в оренду (користування) майна, розташованого за межами України, враховуючи рухомий склад транспорту, приписаного до розташованих за межами України портів, доходи від продажу майна, розташованого за межами України, дохід від відчуження інвестиційних активів, у тому числі корпоративних прав, цінних паперів тощо; інші доходи від будь-яких видів діяльності за межами митної території України або територій, непідконтрольних контролюючим органам.

Особою, відповідальною за сплату (перерахування) до бюджету податку з іноземних доходів, є платник податку (п.п. «б» п. 171.2 ст. 171 Кодексу).

Декларація платниками податку подається за базовий звітний (податковий) період , що дорівнює календарному року, до 1 травня року, що настає за звітним. Фізична особа зобов’язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею декларації (п.179.7 ст.179 Кодексу).

Сума податків та зборів, сплачених за межами України, зараховуються під час розрахунку податків та зборів в Україні за правилами, встановленими Кодексом (п. 13.4 ст.13 Кодексу).

Для отримання права на зарахування податків та зборів, сплачених за межами України, платник зобов’язаний отримати від державного органу країни, де отримується такий дохід (прибуток), уповноваженого справляти такий податок, довідку про суму сплаченого податку та збору, а також про базу та/або об’єкт оподаткування (п. 13.5 ст.13 Кодексу).

Якщо згідно з нормами міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, платник податку може зменшити суму річного податкового зобов’язання на суму податків, сплачених за кордоном, він визначає суму такого зменшення за зазначеними підставами у декларації (п.п. 170.11.2 п. 170.11 ст. 170 Кодексу).

У разі відсутності у платника податку підтверджуючих документів щодо суми отриманого ним доходу з іноземних джерел та суми сплаченого ним податку в іноземній юрисдикції, оформлених відповідно до ст.13 Кодексу, такий платник зобов’язаний подати до контролюючого органу за своєю податковою адресою заяву про перенесення строку подання декларації до 31 грудня року, наступного за звітним. У разі неподання в установлений строк податкової декларації платник податків несе відповідальність, встановлену Кодексом та іншими законами.

Отже, фізична особа - резидент України у разі отримання у 2018 році будь-яких доходів з джерел за межами України зобов’язана у встановлені Кодексом терміни подати декларацію, в якій зокрема визначає податкові зобов’язання з податку (з урахуванням встановленого Кодексом порядку щодо зарахування сплачених за межами України податків) та збору.

Кінцевий термін подання декларації (з урахуванням п.49.20 ст.49 Кодексу) за результатами 2018 року - 2 травня 2018 року, термін сплати задекларованих податкових зобов’язань - до 1 серпня 2019 року.

За вибором платника податків декларація подається особисто або уповноваженою на це особою, поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладень або засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису. У разі надсилання декларації поштою, платник податку зобов’язаний здійснити таке відправлення на адресу відповідного контролюючого органу не пізніше ніж за п’ять днів до закінчення граничного строку подання податкової декларації, а у разі подання податкової звітності в електронній формі, - не пізніше закінчення останньої години дня, якого спливає такий граничний строк (п.49.5 ст.49 Кодексу).

У 2018 році декларація подається за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 06.06.2017 № 556).

Сума отриманих за межами України доходів (перерахованих у гривні за валютним курсом Національного банку України, що діяв на момент нарахування (отримання) таких доходів), відповідні податкові зобов’язання з податку та збору, інформація щодо країни походження доходу та назви валюти відображаються безпосередньо у рядку 10.6 декларації без заповнення окремого додатка.

У рядку 21 декларації вказується сума податків, сплачених за кордоном, на яку платник податку має право зменшити суму річного податкового зобов’язання згідно з п.п.170.11.2 п.170.11 ст.170 розділу IV Кодексу.

Слід зазначити, що нормативно-правова база, порядок декларування громадянами доходів та приклади заповнення декларації розміщено на офіційному веб-порталі ДФС у банері «Деклараційна кампанія-2019» (http://sfs.gov.ua/deklaruvannya-dohodiv-gromadyan). Крім того, в електронному кабінеті платника податків наявна можливість щодо подання декларації засобами електронного зв’язку (з дотриманням умови щодо реєстрації підпису у визначеному законодавством порядку).

Громадяни України, які тимчасово працюють за кордоном або залучаються до виконання робіт/надання послуг на умовах ЦПД у ЗДУ, зобов’язані своєчасно подати декларацію до контролюючого органу, в якому вони перебувають на обліку (державної податкової інспекції за податковою адресою платника податку на території України).

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux