Посол України в Індії Олександр Поліщук дав інтерв’ю журналісту видання The Times of India Рудронілу Гошу. Інтерв’ю було опубліковано 16 листопада 2023 р.
Щоб прочитати повну версію інтерв’ю (англ.мовою), натисніть тут.
Ключові меседжі:
- Перемовини щодо практичної реалізації Української Формули миру набули системного характеру. Кількість учасників цих консультацій постійно зростає. У червні їх було 15 (Данія) , 44 в серпні (Саудівська Аравія) і, нарешті, 66 в жовтні (Мальта). Ми високо цінуємо активну участь Індії у консультаціях і розраховуємо, що офіційний Нью Делі продовжуватиме підтримувати цю практику.
- Україна залишається в центрі уваги світової спільноти. Українська проблематика постійно обговорюється, зокрема нещодавно під час зустрічі у форматі Діалогу 2+2 між Індією та США в Нью Делі, зустрічі Міністра закордонних справ Індії С. Джайшанкара з новопризначеним Міністром закордонних справ Великобританії Д.Кемероном.
- Нещодавно Керівник Офісу Президента України А.Єрмак провів консультації з Державним секретарем США Е.Блінкеном, які передували зустрічі президента США Дж.Байдена з президентом КНР Сі Цзіньпіном. Обговорення питання досягнення миру в Україні стоїть на порядку денному зустрічі двох лідерів.
- Україна поважає традиційну нейтральну позицію Індії. Ми були б ще більш вдячні, якби Індія більш рішуче заявила про свою підтримку України на міжнародній арені та проявила більше активності для припинення війни та досягнення справедливого і міцного миру в Україні. Це було б пропорційно зростаючій ролі Індії на світовій арені, а також як голосу країн Глобального Півдня. Індія прагне отримати постійне місце в РБ ООН, тому повинна почати займати чітку позицію щодо глобальних проблем. Позиція нейтралітету в цьому випадку не працює.
- ЄС розпочне консультації щодо вступу України до ЄС у березні 2024 року. Це стало можливим завдяки високій оцінці Єврокомісією результатів реформ в Україні, які, треба наголосити, відбуваються в умовах військової агресії проти нашої країни.
- Індія може допомогти відбудувати Україну. Відбудова України стане найбільшим проєктом розвитку в Європі. Ми будемо раді залученню індійських компаній до цієї масштабної реконструкції. Для індійських інвесторів Україна сьогодні є дуже привабливою, оскільки незабаром вона стане частиною ЄС. Тож Україна може стати воротами до ЄС для індійських компаній. Запрошуємо індійський бізнес інвестувати в Україну зараз. Український уряд готовий всебічну підтримку, у тому числі в контексті страхування.
- Щодо тупикової ситуації на фронті. Я, як і всі українці, переконаний у нашій перемозі. Бо Добро завжди перемагає Зло. Вірю, що прийде час і в Україні буде своє святкування Дівалі. Тільки спільними зусиллями в політичній, дипломатичній та військовій сферах можна здобути перемогу над могутнім ворогом.
- Санкції проти Росії. Доходи Росії падають, відбувся масовий відтік мізків. Єдиний спосіб підтримувати російську економіку – це експорт сировини та енергоресурсів. Не варто очікувати миттєвих результатів через накладені санкції. Але через кілька років Росію чекають серйозні економічні, гуманітарні, соціальні та демографічні проблеми.
- Ми продовжуємо успішно реалізовувати нашу глобальну гуманітарну ініціативу «Зерно з України», започатковану минулого року. 25 листопада в Києві планується проведення Другого Міжнародного саміту з продовольчої безпеки. Дуже важливо, щоб ми продовжували вести переговори з нашими партнерами і забезпечувати експорт українського зерна в країни, які цього потребують, особливо Глобального Півдня, зокрема Африки. Сподіваюся, що наші індійські друзі візьмуть активну участь у цьому Саміті.
- Путін може використовувати все, в тому числі і спорт, як зброю. Філософія стародавніх Олімпійських ігор полягала в тому, щоб на час їх проведення війни зупинялися або призупинялися. Зверніть увагу, під час Олімпійських ігор в Пекіні у 2008 році, того ж місяця росіяни почали свою агресію проти Грузії. У 2014 році, коли проходила зимова Олімпіада в Сочі, того ж місяця Путін почав агресію проти України та окупував Крим. І знову, під час зимових Олімпійських ігор у Пекіні 2022 року, того ж місяця Путін почав повномасштабне вторгнення в Україну.
- Коли говоримо про російських спортсменів, то потрібно пам'ятати, що олімпійська збірна Росії в основному складається з тих спортсменів, які служать в російській армії або російської гвардії. Багато з цих російських спортсменів також публічно продемонстрували свою підтримку війни проти України. Тому ми вважаємо, що цим спортсменам потрібно заборонити участь у міжнародних змаганнях. Ми задоволені тим, що Міжнародний олімпійський комітет нещодавно призупинив діяльність Олімпійського комітету Росії.
- Історично Україна та Індія мають міцні двосторонні зв'язки у військово-технічній сфері. Ми будемо раді працювати разом, зокрема у рамках ініціативи Прем’єр-міністра Індії Н.Моді «Make in India». Незважаючи на війну, ми маємо можливості продовжувати таку співпрацю.
- Ми також зацікавлені в поглибленні співпраці з Індією заради повернення на батьківщину українських дітей, які були незаконно депортовані Росією. Індія може зіграти важливу роль у переговорах з Росією щодо цього питання. Перша Леді України Олена Зеленська започаткувала низку благодійних проєктів, у яких Індія могла б взяти участь, зокрема це відбудова лікарень в Ізюмі, а також забезпечення права українських дітей на освіту в умовах російської агресії, шляхом надання пристроїв для онлайн-навчання.
- Нам потрібно розбудовувати міжлюдські контакти між Україною та Індією – культурні обміни, двосторонні експертні та академічні дослідження. Це важливо, щоб змінити уявлення багатьох людей, які ототожнюють Україну з Радянським Союзом. Сьогодні Україна зовсім не схожа на Радянський Союз. Ми боремося за наш суверенітет так само, як Індія боролася за свою свободу від колоніалізму.
- Ми щиро вдячні Уряду та народу Індії за надану гуманітарну допомогу. Наразі ми отримали 14 партій. Віримо, що Індія може допомогти у постачанні генераторів і трансформаторів, які Україні точно знадобляться цієї зими, оскільки Росія продовжує атакувати об’єкти критичної інфраструктури.