26 вересня 2023 року в Посольстві України в Республіці Індія відбулася Інтерактивна сесія з імплементації Української Формули миру (пункт 2: «Продовольча безпека») у гібридному форматі.
У дискусії взяли участь представники Мінекономіки, Мінінфраструктури, Мінагрополітики, Держпродспоживслужби, ВМС ЗСУ, науково-експертних кіл Індії, дипломатичного корпусу, акредитованого у м.Нью Делі, а також Всесвітньої продовольчої програми ООН в Індії.
Ключові сигнали учасників заходу:
- Терористичні атаки РФ на продовольчу інфраструктуру мають безпосередній вплив на глобальну продовольчу безпеку, призводячи до зростання світових цін на продовольство та соціальної і політичної нестабільності. При цьому, найбільше від згаданих дій рф страждають саме країни Глобального Півдня.
- З урахуванням масштабів негативних наслідків через блокування Росією поставок продовольства з України, наголошено на важливості приєднання міжнародних організацій та Індії, як лідера Глобального Півдня, до реалізації п.2. Формули миру «Продовольча безпека».
- Україна високо цінує підтримку, яку надають країни-партнери та міжнародні організації спрямованої на відновлення роботи аграрних потужностей, лібералізації торгівлі, організації логістики (насамперед країн-сусідів України).
- Учасників заходу було поінформовано про обсяги та логістику експорту продовольчої продукції, зокрема заходи, які вживає Україна для розбудови альтернативних шляхів постачання (у т.ч. із залученням країн-партнерів), розвиток дунайського морського кластера та роботу тимчасового морського коридору.
- Чорне море має важливе значення для світових продовольчих ринків та глобальної продовольчої безпеки. Україна зацікавлена у побудові стабільної архітектури безпеки у регіоні, забезпеченні свободи мореплавства, ефективної системи транспорту та комунікацій та закликає іноземних партнерів долучитися до даного процесу.
- У рамках подолання наслідків військової агресії РФ іноземних партнерів було закликано приєднуватися до реалізації проєктів з відновлення та/або модернізації зрошувальних систем в Україні, розмінування акваторії Чорного моря, гуманітарного розмінування (сільськогосподарських земель, транспортної інфраструктури, цивільної, критичної інфраструктури, а також приватних домогосподарств).
- Окрему увагу було зосереджено на гуманітарній ініціативі Президента «Grain from Ukraine», яка дозволила експортувати продовольство до країн, які найбільше його потребують (Сомалі, Ємену, Ефіопії тощо). Партнерів було закликано приєднуватися до реалізації гуманітарної ініціативи «Grain from Ukraine» та запрошено до участі у листопаді ц.р. 2-го Міжнародного Саміту «International Summit on Food Security».
Домовлено продовжити обмін відповідною інформацією та провести додаткові окремі зустрічі з метою напрацювання практичних кроків щодо реалізації п. 2 Української Формули миру «Продовольча безпека».